Skip to main content
Toruń Fotografia Architektury
szczecin fotografia architektury
Fotografia Architektury
Piotr Krajewski fotografia architektury
Fotografia Architektury
Poznań fotografia architektury
Fotografia Architektury
Fotografia Architektury
Fotografia Architektury
Fotografia Architektury
Fotografia Architektury
Fotografia Architektury
fotograf architektury Kraków
Fotografia Architektury
Fotografia Architektury
fotografia architektury Wrocław
Fotografia Architektury

Zdjęcia architektury

Fotografia architektury powinna w sposób obiektywny opowiadać historię budynku i jego otoczenia. Przedstawić rzeczywisty kontekst, walory projektu, jakość architektury oraz wykreowanych przestrzeni publicznych. W myśl zasady „od ogółu do szczegółu” zawsze staram się zaprezentować obiekt rozpoczynając od jego lokalizacji. To jak wpływa na miasto i sąsiadującą zabudowę. Najczęściej udaje się to poprzez wykonanie zdjęć lotniczych (z użyciem drona) i zdjęć urbanistycznych. Z dalszych odległości, ukazujących szerszy kontekst.

Czytaj więcej

Przy każdej sesji zależy mi także na tym, aby pokazać atrakcyjność budynku, jego charakter oraz detal. To jak prezentuje się o różnych porach dnia i nocy oraz to, jak koresponduje ze swoim sąsiedztwem. Równie istotnym elementem (choć chyba najtrudniejszym) jest dla mnie przedstawienie sposobu funkcjonowania obiektu i jego użytkowników.
Kluczowymi elementami przy planowaniu sesji zdjęciowych jest analiza pogody oraz kątów padania światła słonecznego na elewacjach. Ważną dla mnie informacją są także godziny wschodu i zachodu słońca. Wszystkie te dane pozwalają, już na etapie przygotowań, ocenić o jakiej porze zaistnieją najlepsze warunki do zdjęć. Tak aby najpełniej przedstawić architekturę. W większości przypadków fotografię wykonuję przy słonecznej pogodzie z niewielkim zachmurzeniem. Niekiedy udaje mi się uzyskać zaskakująco ciekawe efekty podczas niespodziewanej mgły lub deszczu. Wszystko zależy od typu obiektu który fotografuję.

Fotografia architektury Gdańsk

Wśród wielu obiektów które miałem okazję sfotografować w Gdańsku najciekawiej wspominam pracę przy sesji zdjęciowej hotelu Holiday INN zlokalizowanego w reprezentacyjnym miejscu, na Wyspie Spichrzów, w Gdańsku. Obiekt który zaprojektowany został przez pracownie RKW Architektur + w bardzo ciekawy i kontrastowy sposób odwołuje się do historycznej zabudowy. W reportażu fotograficznym zależało mi na tym, aby pokazać tą odwrotność. Monumentalną formę oraz to w jaki sposób hotel koresponduje z sąsiednią zabudową. Wykonałem pełną sesję zdjęciową która obejmowała wykonanie zdjęć architektury, wnętrz oraz zdjęcia z drona. Całość pracy zrealizowałem o różnych porach dnia i nocy.

Kolejnym przykładem ciekawego zlecenia z zakresu fotografii architektury w Gdańsku jest współpraca z sopocką pracownią Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztofa Kozłowskiego. Na zlecenie firmy wykonałem zdjęcia sąsiadujących ze sobą dwóch obiektów Instytutu Biotechnologii oraz Wydziału Chemii. Budynki znajdują się na terenie na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Zależało nam głównie na tym, aby pokazać nowoczesną formę obu budynków oraz to, w jaki sposób studenci korzystają z nich każdego dnia.

Fotografia architektury Kraków

W ciągu ponad dziesięciu lat pracy jako zawodowy fotograf architektury miałem przyjemność sfotografować ponad 60 budynków mieszkalnych oraz biurowych w Krakowie. Zdecydowaną większość sesji wykonałem dla pracowni architektonicznej B2 Studio. W ciągu trzech ostatnich lat na zlecenie firmy wykonałem zdjęcia architektury ponad 30 obiektów na terenie miasta. Wśród najciekawszych realizacji były m. in. Hotel Unicus Palace przy ul. Floriańskiej, pawilony w krakowskim zoo  oraz jedną z najnowszych realizacji – budynek mieszkalny Barska 69. Innym znaczącym klientem dla którego wykonałem fotografie architektury w Krakowie jest jedna z największych polskich spółek informatycznych – Comarch. W latach 2016-2020 wykonałem dla firmy m. in. zdjęcia ich najnowszych budynków biurowych i laboratoryjnych (SSE6 i SSE7) na terenie kampusu przy ul. prof. Michała Życzkowskiego 27.

Fotografia architektury Poznań

Fotografia architektury w Poznaniu, którą miałem okazję dotychczas wykonać, dotyczyła głównie dużych obiektów komercyjnych. Współpracowałem m. in. z międzynarodową pracownią architektoniczną CallisonRTKL która jest autorem Centrum Handlowego Posnania. Sesja zdjęciowa którą zrealizowałem w 2018 roku zakładała kompletną dokumentację fotograficzną – wykonanie zdjęć z zewnątrz (w trakcie dnia i nocy) pokazanie wnętrz wraz z klientami, a także skali obiektu na zdjęciach z drona. Na zlecenie firmy Vastint Poland miałem przyjemność sfotografować nowoczesny kompleks biurowców Business Garden Poznań. Podobnie jak w przypadku innych tego typu obiektów zależało nam na tym, aby ukazać nowoczesną architekturę wkomponowaną w zieleń i przestrzeń publiczną przyjazną dla pracowników.

Fotografia architektury Szczecin

Najbardziej spektakularnym budynkiem który miałem przyjemność sfotografować w Szczecinie jest bez wątpienia Filharmonia Szczecińska. Budynek oddany w 2014 roku otrzymał niezliczoną ilość nagród, w tym najważniejszą w dziedzinie architektury – nagrodę im. Ludwiga Mies van der Rohe. W ciągu ostatnich lat miałem również okazję wykonać zdjęcia architektury najnowszych osiedli mieszkaniowych zrealizowanych przez firmę SGI w Szczecinie. Deweloper, który istnieje na szczecińskim rynku od kilkunastu lat, powierzył mi wykonanie sesji zdjęciowych Osiedli Nautica, Chabrowe i Jarzębinowe.